מבוא לסחר בינלאומי

מבוא לסחר בינלאומי

נכתב ע"י חיים פרי

עסקת  הייבוא הינה עסקה לא פשוטה המהווה למעשה אינטגרציה של כמה וכמה תהליכים.

סחר בינלאומי הינה שפה ועל העוסקים בייבוא וייצוא ללמוד את השפה על כל רזיה.

במסגרת עיסוקי כיועץ לחברות בנושאי ייבוא וייצוא וכמרצה בקורסים רבים בסחר בינלאומי

אני נחשף לחוסר ידע רב אצל העוסקים בתחום.

חוסר הידע קיים גם אצל מתחילים ולמרבה הפלא גם אצל גורמים העוסקים בתחום תקופה ארוכה.

מה השלבים אותם יש לעבור מה הדרך הנכונה לפעול בה על מנת לבצע את עסקת הייבוא הבאה שלכם באופן נכון יותר, באופן מקצועי יותר באופן יעיל יותר ובאופן חסכוני יותר.

המאמר המתפרסם היום, הראשון בסדרת המאמרים הינו  מאמר מבוא. מאמר המפרט כיצד להיכנס באופן נכון לתהליך הייבוא . מה הם הבדיקות הראשוניות אותם יש לבצע  על מנת להבטיח את הצלחתה של העסקה.

כניסה נכונה לתהליכי ייבוא כמוה ככניסה לכל עסק חדש.

ישנן בדיקות מקדימות אותן יש לבצע על מנת לבחון את ההיתכנות להצלחתו הכלכלית של העסק, לבחון את היתרון היחסי שיש למוצרים אותם בכוונתנו לייבא על פני מתחרים  בענף.

כמובן שיש לבדוק כי העסק ערוך לתהליך בכל הקשור לתשתיות הפיננסיות להם יזדקק , תשתיות השיווק התשתיות הלוגיסטיות וכד'

בסדרת מאמרים זו נתמקד אך ורק  בבדיקות הרלוונטיות לתהליך הייבוא עצמו .

בדיקות טרום התהליך אותן יש לבצע הן :

בדיקת דרישות חוקיות הייבוא באשר למוצר אותו אנו מתכננים לייבא ובדיקה כי אותו המוצר אכן עומד בדרישות חוקיות הייבוא. ( האם קיימת חובת רישוי, דרישת תקן , דרישות סימון מסוימות או דרישה של כל רשות מוסמכת אחרת.)

מוצרי מזון , מוצרי קוסמטיקה , מוצרי תקשורת, צעצועים הם רק חלק מהמוצרים עליהם חלה דרישת חוקיות כזו או אחרת.  עסק סיטונאי בענף כלי הבית אשר החליט לייבא בעצמו  מערכות כלי אוכל מקרמיקה ,לא העלה בדעתו כי לכלי שולחן מקרמיקה יש דרישת תקן. כשהתברר לו כי אכן חלה  כזו על  המוצרים תגובתו הייתה "אבל זה לא הגיוני זה לא מוצר מסוכן. לא מדובר במוצרי חשמל ולא בצעצועים"

העניין הוא שמה שקובע את דרישות חוקיות הייבוא אלו התקנות השונות ולא ההיגיון של היבואן. וכשבבדיקת מכון התקנים התברר כי תכולת העופרת בכלים גבוהה עשרות מונים מזו המותרת נאלץ היה אותו היבואן להשמיד על חשבונו כמובן תכולה של 2 מכולות 40 ".

כל מה שהיה נדרש זו בדיקה פשוטה ביותר לפני תהליך הייבוא או יותר נכון הבנה כי יש בדיקות מקדימות אותן יש לבצע על מנת לא להיכשל.

יבואן צעצועים ומשחקי ילדים שהביא לארץ קשתות חיצים ומשחקים שונים היורים חיצים , לא העלה בדעתו כי על מנת לייבוא מוצרים אלה למדינת ישראל יש צורך ברישיון ייבוא.

כמובן שלא היה בידו של אותו היבואן רישיון ייבוא מתאים . את התלאות אותם עבר עם הגעת המשלוח לארץ אין צורך אפילו לפרט.

  •  צעד חשוב נוסף אותו יש לבצע הינו תמחור מוקדם של עלות המוצר. תמחור מלא  לאחר שהועמסו בצורה נכונה כל העלויות הכרוכות בתהליך הייבוא עד הגעת המוצר למחסני היבואן.

המפתח לביצוע הבדיקות הנ"ל הינו בדיקת סיווג המכס של המוצר.    סיווג המכס הינו קוד מספרי הקיים לכל מוצר ומורכב על פי שיטת הסיווג המתואמת מ 8 ספרות ובנוסף סיפרת ביקורת. 6 הספרות הראשונות הן מספור בינלאומי אחיד. ( H.S CODE – HARMONIZED SYSTEM ). 2 הספרות הנוספות מיועדות לצרכיו של המכס המקומי.

דרישות חוקיות הייבוא וחבות מיסי הייבוא נגזרים מסיווג המכס של המוצר,

אשר על כן הפעולה הראשונה אותה יש לבצע הינה בדיקת סיוג המכס של המוצר אותו מבקש היבואן לייבא לישראל. זאת ניתן לעשות בעזרתו של סוכן מכס.

חוקיות הייבוא

הייבוא לישראל מתבצע היום תחת אסופה של צווים תקנות פקודות  הנקראים בשם הכולל חוקיות הייבוא.

הצו המרכזי שעל פיו מתבצע הייבוא לישראל הינו צו יבוא חופשי.

תאור פשטני למהותו של צו הייבוא החופשי הינו כי היבוא לישראל הינו ייבוא המשוחרר מחובת רישוי  וממגבלות רגולציה נוספות , למעט היוצאים מן הכלל.

אותם יוצאים מן הכלל מפורטים במספר צווים בין השאר בתוספת הראשונה והתוספת השנייה לצו הייבוא החופשי.

תוספות אלה מפרטות את המוצרים,( על בסיס סיווגי המכס של אותם המוצרים). אשר חייבים בחובת רישוי או דרישה רגולטורית אחרת כלשהי כגון דרישת תקן.                                                                                                            התוספת הראשונה לצו מפרטת את המוצרים החייבים בחובת רישוי.

התוספת השנייה מפרטת את המוצרים אשר על מנת לייבא אותם לישראל יש לעמוד בדרישה של רשות מוסמכת כלשהי כגון דרישת תקן , דרישות של משרד הבריאות, דרישות של משרד החקלאות וכיו"ב ע"פ סווג המוצר.

ישנם מוצרים העשויים להופיע ב2 התוספות. כמו כן ישנם מוצרים שעשויים להיות מחויבים בעמידה ביותר מדרישת תקן אחת.

לפני שייחתם הסכם הרכישה עם הספק. או במילים אחרות לפני שתחתם עסקת היסוד יש לבדוק מה הן דרישות חוקיות הייבוא עבור אותם המוצרים ולוודא כי המוצר המיובא אכן עומד בדרישות אלה.

חישוב עלויות

בדיקה חשובה נוספת שתבוצע על בסיס סיווג המכס של המוצר הינה שיעור מיסי הייבוא החלים על המוצר . תנאי הכרחי לצורך תמחור נכון של עלויות הייבוא. חבות מיסי הייבוא מפורטת בצו תעריף המכס.  חבות המכס בלבד הינה בכפיפות לתנאי הסכמי הסחר עליהם חתומה מדינת ישראל.

כדי לבדוק את עלות המוצר עלינו לדעת את עלויות ההובלה הראשית והשילוח.כמו גם העלויות הנוספות הכרוכות בתהליך.  עלינו לבחון את השפעת הסכמי הסחר עליהם חתומה מדינת ישראל , על חבות מיסי הייבוא.

 

נושאים אלה ונושאים חשובים נוספים יפורטו במאמרים הבאים אשר יתפרסמו באתר בתקופה הקרובה.

 

 

חיים פרי.

מומחה בנושאי ייבוא יצוא וסחר בינלאומי

יועץ לחברות בנושאי חיסכון בעלויות הייבוא והיצוא.

www.multisphera.com

Both comments and trackbacks are currently closed.